Playstation 4 vs Playstation 5

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Playstation 4 vs Playstation 5
PS4 vs PS5 grafika 1.png

V dnešním článku vám představíme hlavní rozdíly mezi novým PlayStation 5 a jeho starším předchůdcem - PlayStation 4.  Podíváme se na vzhled, technické parametry a na dostupné hry. 

Předobjednávky na nový PlayStation byly zahájeny už v září. V Česku byla konzole na trh uvedena 19. listopadu. Nejlevnější verzi (bez mechaniky) si můžete koupit za 10 790 Kč, plnou verzi za 13 490 Kč.  

Na první pohled je PS5 mnohem větší než PS4, jedná se o rozdíl 10 cm. Design PS5 je také úplně jiný. Sony odpustila od obyčejných ,,krabiček“ a nový PlayStation vypadá mnohem lépe a futuristicky.  PS5 má úzké vysoké tělo, které se odlišuje od okolí. Váží 4,5 kg. Konzoli jde položit na bok, aby nezabírala příliš místa. Aktuálně je konzole dostupná pouze v bílé barvě. 

Technické parametry nové konzole jsou úplně jiná liga oproti PS4. Nový PS5 nabízí na zakázku upravený osmijádrový procesor AMD Zen 2 s frekvencí až 3,5 GHz. PS4 je vybavena ,,pouze“ osmijádrovým procesorem s frekvencí 1,6 GHz. Grafická karta od AMD poběží podle nové architektury RDNA 2 na frekvenci 2,23 GHz. Díky tomu budou mít hry lepší podporu ray tracingu a lepší optimalizaci geometrie. Revoluční věcí na novém PS5 je jeho SSD disk. Na zakázku vyrobený SSD disk nabízí kapacitu 825 GB a rychlost čtení až 5,5 GB/s. Hry se díky tomu budou načítat mnohem rychleji a záseky ve hře skoro nepoznáme. Kdyby vám i takové úložiště nestačilo, ke konzoli se dá připojit další SSD i HDD disk. PS4 má 1 TB HDD disk bez možnosti připojení dalšího. Velkým vylepšením prošla u PS5 také operační paměť, která nabízí 16 GB, a to je dvojnásobně více oproti 8 GB PlayStationu 4. Konzole se pyšní podporou 4K při 120 fps a má podporu 8K. PS4 nabízí podporu 4K pouze u jeho nejdražší varianty. Při koupení PS5 s mechanikou vám poslouží 4K UHD Blue-Ray s možností přehrávání her ze starších konzolí a možností sledovat filmy. 

PlayStation si k nové konzoli připravil i několik exkluzivních her. Patří k nim např. Marvel‘s Spider-Man: Miles Morales, Ratchet and Clank: Rift Apart, remake Demon´s Souls, nebo velmi očekávaná Horizon Forbidden West. Na nové konzoli bude možné zpětně přehrát několik tisíc her z předchozích konzolí. Hry z PS4 nabídnou bezplatný upgrade na PS5.  

Výraznou proměnou prošel i ovladač. Od roku 1997 se k PlayStationům prodává ovladač DualShock, který postupem let prošel mírnou úpravou designu. Tento rok s novou konzolí vychází i nový ovladač s názvem DualSense. Má opravdu výrazný posun od DualShocku. Jeho hlavními novinkami jsou adaptivní triggery a haptická odezva, díky které se do hry ještě více vtáhnete. V ovladači je zabudovaná mikrofon a je zde i konektor pro Jack a USB-C. Ovladač je bezdrátový.

 

Redakce časopisu Zkrat 

Podobné články