Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Tomášovy filmové tipy IV - dobrodružství a ultimátní milostný příběh

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Mimoškolní rubrika » Tomášovy filmové tipy IV - dobrodružství a ultimátní milostný příběh
IVweb.jpg

Around the World in 80 Days (seriál, 2021) 

Přesto, že je námětem seriálu klasické dílo od Jula Vernea, rozhodl jsem tento seriál zařadit do tipů pro zábavu. Důvod je prostý, seriál z knižní předlohy vychází velmi volně a pro potřeby vlastního příběhu si některé zápletky upravuje k obrazu svému. To ale vůbec nevadí. Příběh a jeho nové zápletky fungují na jedničku! 
Přesto hlavní dějová linka zůstává stejná: Phileas Fogg se vsadí v klubu, že stihne objet svět za 80 dní, a proti majiteli místní banky vsadí většinu svého majetku. Fogg v seriálu zažívá obtížný přerod pohodlného a klidného gentlemana v odhodlaného a odvážného dobrodruha. 

Co se novinek v ději týče, krom Foggova sluhy Passepartouta cestu podstupuje i mladá novinářka Abigail. Ta chce svému otci dokázat, že si zaslouží takový život, jaký chce. Fogg, Passepartout a Abigail tvoří skvělý trojlístek a hezky se doplňují.  
Překvapením pro mě byla absence princezny Audy. (V knižní předloze hlavní duo osvobodí princeznu Audu před smrtí v Indii a ona se do Fogga zamiluje.) Nepřítomnost Audy má ale v seriálu svůj důvod – Fogg má zlomené srdce a myslí na ženu ze své minulosti. 

Role Philease Fogga se nečekaně zhostil skvělý skotský herec David Tennant (Doctor Who, Broadchurch, Harry Potter 4), což je po španělském kresleném lvovi a Pierci Brosnanovi (James Bond, Mamma Mia!) vítaná změna. 

A právě to je důvod, proč se mi nová Cesta kolem světa za 80 dní tolik líbí. Postavy jsou do detailů promyšlené. Nejednají nahodile, ale podle úsudků, které jim skutečně náleží. Když takto kvalitní příběh spojíme s výborným vizuálem a hudbou, dostaneme z toho opravdu parádní podívanou, kterou si nesmíte nechat ujít! 

Zajímavost: V závěru seriálu nám tvůrci naznačili, že bychom se mohli dočkat pomyslné druhé série s názvem Journey to the Center of the Earth! 

 

Romeo a Julie (1968) 

Co se vám vybaví, když se řekne Shakespeare? Do filmů k maturitě jsem tento měsíc zařadil Romea a Julii! 

Kdo by neznal tragický příběh lásky milenců z Verony. A je to právě verze Franca Zeffirelliho z roku 1968, která patří k těm nejvěrnějším původní předloze. 

Ve filmu jsou zpracované všechny hlavní zápletky od maškarního plesu v domě Kapuletů, přes balkonovou scénu, svatbu Romea s Julií, boje mezi Kapulety a Monteky v ulicích Verony, které končí zabitím Tybalta a Merkucia, až po scénu v hrobce, kde oba milenci nešťastně umírají. Jediné, co ve filmu chybí oproti Shakespearově hře, je finální souboj Romea s hrabětem Parisem. 

Nemůžeme se divit tomu, že tato klasika inspirovala nespočet autorů napříč historií. Jmenujme například nešťastnou lásku Petra a Lucie v novele francouzského spisovatele Romaina Rollanda nebo tragický příběh židovské dívky Ester a jejího milého Pavla v díle Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma. (Obojí najdete v seznamu literatury k maturitě 😊) 
Shakespearovy šablony se drží také slavný muzikál Stephena Sondheima West Side Story, kde proti sobě místo znepřátelených rodů bojují dva newyorské gangy. 

Úsměvným alternativním zpracováním může být také pohádka Gnomeo a Julie, ve které se hlavních rolí ujímají zahradní trpaslíci. 

„Co růží zvou i zváno jinak vonělo by stejně a tak i Shakespeare, nebýt Shakespearem zván, by nebyl o nic méně drahocenný než s tímto jménem.“ 

Podobné články