Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Jak zapojit zásuvku

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Školní rubrika » Jak zapojit zásuvku
zapoj-zas.png

Než se vrhneme na zapojování zásuvek, musíme znát pár základních pravidel silnoproudých instalací. První věcí, kterou je nutné vědět je, že v silnoproudých instalacích se používají tři vodiče. První vodič je černý, hnědý nebo šedý, značí se písmenem L a říká se mu fázový vodič. Druhý vodič se značí písmenem N, říká se mu nulový a je modrý. Posledním vodičem je vodič ochranný nebo uzemnění, značí se písmeny PE a je žluto-zelený.

Když už víme, jak se vodiče jmenují, značí a jak vypadají, můžeme se pustit do zapojování zásuvek.

 

Jsou dva způsoby zapojení zásuvky. První, kdy máme k dispozici všechny tři vodiče a druhý, kdy máme pouze dva vodiče, přičemž ochranný je společný s nulovým.

První způsob:

Do pravé zdířky zásuvky zapojíme nulový vodič (N). Další vodič, který zapojíme, je ochranný vodič (PE), ten zapojíme do středového kolíku. Poslední vodič, který zapojíme, je vodič fázový (L) a ten zapojíme do levé zdířky. Teď už nám zbývá pouze přišroubovat všechny šroubky máme hotovo.

Druhý způsob:

Na středový kolík, zapojíme kombinovaný zeleno-žlutý vodič (PE+N) a poté jej propojíme s pravou zdířkou. Do levé zdířky opět zapojíme fázový vodič (L). Tento způsob se ale už moc často nepoužívá, nicméně někdy se může hodit. Dřív se tento způsob používal z důvodu snížení spotřeby mědi. U nových instalací je toto použití zakázáno, každopádně u instalací stávajících jej použít smíme.

Pro upřesnění, pokud pracujete s elektroinstalací, která byla zhotovená po roce 1996, měli byste připojit ochranný vodič podle prvního způsobu (tzn. podle nové normy). Pokud ale pracujete se starší elektroinstalací, je toto zapojení dokonce nutné, aby vaše elektroinstalace prošla revizí.

 

Autor: Kurantowicz Wojciech

Podobné články