Aktuální informace pro uchazeče naleznete na stránce prumyslovkaliberec.cz

Levitační fotografie

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Školní rubrika » Levitační fotografie
web.png

Tvorba levitační fotografie se na první pohled může zdát velmi složitá, opak je však pravdou. Postup je celkem jednoduchý a rychlý. Stačí k tomu fotoaparát nebo mobil, nejlépe i stativ. Pak už jen vymyslet, co chcete vyfotit a nechat levitovat.

Jmenuji se Natálie Ryšavá a odjakživa se zajímám o focení. Vždy jsem nejraději fotila přírodu a zvířata, ale teď bych se chtěla více zaměřit i na focení portrétů. Mou tvorbu můžete najít na mém instagramu @naty.pattynew. Také jste mohli zaregistrovat, že jsem hlavní fotografkou studentského filmu Sherlock Holmes: Tahy Králů, podrobnější informace najdete na instagramu @divadelni.budka.

A teď k tématu!

K úpravě fotografií doporučuji programy Photoshop, Lightroom nebo Zoner Photo Studio, které jsou dostupné na počítači. Pokud byste se chtěli o úpravu pokusit ve vašem mobilu, můžete vyzkoušet například Snapseed, Picsart nebo mobilní verzi Lightroom, ovládání je zde celkem jednoduché.

A můžeme se pustit do toho!

 

PROCES FOCENÍ

1. Vyberte místo, kde chcete fotit, tak, aby fotografovaný předmět byl dominantní. Výstupem budou dvě fotografie – s předmětem a samostatné pozadí.

2. Nejdříve vyfoťte scénu s předmětem (modelem/modelkou). Můžete si přivést někoho na pomoc. Na podložení předmětu do polohy, v jaké chcete, aby levitoval, lze použít například i židli nebo štafle.

3. Pro focení pozadí si nechte zaostřeno na stejné místo, nastavení neměňte. Poté předmět odstraňte a vyfoťte právě jen to samotné pozadí. Docílíte tak toho, abyste při úpravě měli na obou fotografiích pozadí rozostřené ve stejné míře a nebyly tam vidět přechody.

PROCES ÚPRAVY

1. Až budete mít dofoceno, můžete se vrhnout na úpravu. Ve vámi zvoleném programu si otevřete fotografii s předmětem (modelem/modelkou).

2. Vytvořte kopii fotografie, abyste nezasahovali do jejího originálu.

3. Do další vrstvy vložte fotografii pozadí.

4. Vytvořte masku vrstvy a tu invertujte z bílé na černou tak, aby byla vidět fotografie s předmětem.

5. Fotografii si přibližte a štětcem začněte pomalu odmazávat „pomocný předmět“, v tomto případě ruku. Předem si zkontrolujte, že zasahujete do masky, a ne přímo do fotografie.

6. Až budete mít velké části odmazané, zvolte menší štětec pro detaily.

7. Když máte efekt levitace dokončený, můžete si fotku oříznout.

8. Pro zachování předchozích kroků si vrstvy vložte do skupiny.

9. Vytvořte kopii skupiny a tu slučte.

10. Na závěr můžete fotografii upravit barvy (ve Photoshopu pomocí Camer Raw, v Zoner Photo Studiu pomocí režimu Vyvolat).

 

A máte hotovo! Jak snadné, co?

 

Zde můžete vidět v porovnání původní a výslednou fotografii

Podobné články