Vývoj her

Úvod » Pro veřejnost » Školní časopis » Vývoj her
Obrázek1.jpg

Vývoj her se datuje do 50 let 20. století, a to přesně roku 1952, kdy student univerzity v Cambridge Alexander S. Douglas vytvořil digitální verzi piškvorek. Další hra „Tennis for Two“ vyšla až roku 1958. Byl to pouze experiment jaderného fyzika Williama Higinbothama. První opravdu úspěšná hra vyšla roku 1971 a nesla název Pong. Jednalo se o tenisový simulátor, podobný hře Tennis for Two. S touto hrou přišli mladí inženýři Nolan Bushnel, Ted Dabney a Al Acorn. Počítač umístili do dřevěné bedny, kde byl zásobník na mince a tím vznikl automat na hry.  

O rok později vyšla první konzole Odyssey, na které bylo možné hrát 12 her. Obrovský skok ve světě konzolí přinesla až společnost Nintendo s herní konzolí Game Boy. Toto nastartovalo velký vývoj konzolí a přenosných zařízení, na kterých se daly hrát hry.  

Další důležitý milník ve světě her je první barevná hra Galaxian, která vyšla roku 1979 a byl to velký úspěch vývojářů Namco. Velký úspěch přinesla také hra Quake, která byla vydána roku 1996, a je považována za 1. plně 3D hru. 

O rok později přichází do světa her termín AAA hry. Jedná se o pojem, který popisuje hru s velkými počátečními náklady a dlouhým vývojem. První taková hra je Final Fantasy VII a nejnovější je Cyberpunk 2077, který vyšel 10. 12. 2020.  

Jedna z nejhranějších her vyšla roku 2004 a jedná se o World of Warcraft. Je to fantasy MMORPG hra a drží rekord za nejhranější hru tohoto žánru.  Nejhranější hra na světe je aktuálně League of Legends. Jedná se o MOBA hru, která má 115 milionů aktivních hráčů měsíčně.  

Her existuje opravdu spousty a je odhadováno, že celkový počet her je 1 181 019. Jsou tam započítány všechny možné hry. Nejvíce her existuje pro mobilní zařízení. 

 

Redakce časopisu Zkrat

Podobné články