Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen?

Úvod » O škole » Novinky » Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen?
Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen? 1

Na nový kalendářní rok 2020 nám připadá mnoho zajímavých výročí spojených s oblastí literatury. Mezi ně patří také výročí 200 let od narození Boženy Němcové (4. února) a rovněž 250 let od narození Magdaleny Novotné Čudové, která se stala předlohou pro legendární literární postavu babičky v nejznámějším díle Boženy Němcové, v Babičce.

Proto se při této významné příležitosti v příjemném prostředí Informačního centra naší školy dne 16. 1. 2020 uskutečnila zajímavá beseda zaměřená na postavu babičky, a to s dlouholetou sběratelkou titulu Babička, paní Martou Zemanovou, která je rovněž badatelkou v této oblasti a absolventkou naší školy z roku 1965. Paní Zemanová si pro studenty tříd E2A a P2 připravila nejen poutavé povídání o tom, jaké byly skutečné osudy hlavních hrdinů knihy a jak moc se lišily od literárního zpracování Boženy Němcové, ale také nám přivezla ukázat nové jubilejní vydání díla Babička, které vydala vlastním nákladem a do něhož napsala autorský dodatek nazvaný Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen? Po skončení přednášky nám autorka věnovala jeden výtisk do naší školní knihovny a také dva krásné nástěnné kalendáře s ilustracemi MgA. Slávky Štrbové.

Naši studenti, kteří obvykle děj notoricky známého díla Babička znají, ať už z vlastní četby, filmového zpracování nebo jen z hodin českého jazyka, měli tak ojedinělou možnost tzv. nahlédnout pod pokličku, seznámit se s různými zajímavostmi týkajícími se skutečné babičky a porovnat si je s knižní verzí.    

Rozhovor s paní Zemanovou z vysílání ČT24 dne 4.2.2020 (od 38. minuty)